Як війна впливає на психічне здоров’я суспільства в цілому та які психологічні травми залишаться після її завершення?
Про це журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.
Микола Демків каже: травми можуть виникнути, а можуть і не виникнути. Є індивідуальна травма, а є колективна травма, коли людина була свідком трагічної події.
“Тут історія про те, що у нас є спогади, є пам’ять. Так, мозок намагається трохи “заблюрити” наші спогади, які є травматичними, але нам доведеться вчитися жити із ними.
Але є гарна новина. Якщо я не помиляюся щодо статистики, не у всіх людей, які мали ризик смерті або були свідками смерті, виникає посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).
Загалом 25% людей можуть мати ПТСР, а 75%, що є дуже великим відсотком, не попадуть під таку “роздачу” і будуть чутися досить таки нормально.
І взагалі організм дуже “наловкачений” за часи, відколи ми є людьми, і він гарно вміє справлятися з травматичним досвідом, зокрема, що стосується пам’яті”, – підкреслює Демків.
Фахівець зазначає, люди можуть бути в режимі дистресу, тобто можуть падати їхні функціональні показники. Так і навпаки, люди можуть зростати. Це все індивідуальна історія.
“Може бути посттравматичний стресовий розлад, тривоги, депресії, порушення сну, порушення пам’яті, порушення уваги, дратівливість. Воно і до війни було. Просто зараз цього трохи більше.
До мене частіше звертаються люди, яких турбують тривога, депресія, проблеми в стосунках між партнерами, коли причиною стала війна.
Все ускладнилося, бо співпало по часу із попередніми проблемами, які пов’язані із пандемією. І це плавно перейшло у запити пов’язані із війною. Але війна не завжди є основним рушієм скарг, захворювань, які я перелічив. Вона може бути, як “підкиданням хмизу у багаття””, – резюмує Микола Демків.
Зі слів лікаря-психіатра, багато людей є стабільними, яким не потрібна допомога, які справляються самі. Стабільна людина має психологічну резилентність. Крім цього, хотілося б вірити в те, що багато людей справляються зі своїми переживаннями та чуються нормалізовано.
“Люди, які чуються, що їх вибили з колії, звертайтеся, на те ми і є – психіатри, психотерапевти, психологи якраз на цьому спеціалізуються. І ми готові приймати людей. Ми готові людям допомагати.
Не треба надміру драматизувати та катастрофізувати весь час. Так статистика, кількість запитів збільшилася пов’язана із гострими реакціями на стрес.
Проте ці реакції, які є у людей, вони відповідають контексту. Це нормально, коли люди у такій ситуації стресують того, що організм не звик до такого”, – уточнює лікар-психіатр.
Більше читайте у матеріалі: Лікар-психіатр про вплив війни на ментальне здоров’я: профілактика та перші дзвіночки розладів.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну