Безпекова ситуація на Запорізькій атомній станції залишається напруженою. Заради того, щоб мати об’єктивні дані в режимі реального часу та надавати можливість контролювати рівень радіації в Запоріжжі та інших містах, до обласного центру завітали представники всесвітньо відомої організації Greenpeace. Вони провели зустріч з головою обласної ради Оленою Жук та ознайомилися зі станом довкілля в місті після теракту на Каховській ГЕС.
– Російський уряд, російські військові, Росатом спричинили кризу, захопивши атомну станцію в Енергодарі. Вони займаються ядерним шантажем України. Ми розуміємо, наскільки надзвичайними є наслідки для України. Після підриву Каховської дамби статися може що завгодно, – відзначив Шон Берні, фахівець з ядерної безпеки на зустрічі з очільницею ЗОР.
Олена Жук подякувала за увагу до Запорізького регіону та допомогу, яку організація надає українцям.
– В усіх закордонних журналістів, з якими я спілкуюся протягом вже майже двох років, основною темою була ситуація на ЗАЕС. Вона хвилює увесь світ, це не місцева проблема. Очевидно, що у випадку негараздів на станції наслідки можуть бути зовсім не локальними. Радіації все одно, хто перед нею: українець, європеєць чи росіянин. Вона поширюється з вітром та вражає усе на своєму шляху. І передбачити напевно напрям вітру та його силу, а отже, і радіус ураження, на 100% неможливо. Ми маємо різні сценарії розвитку ситуації на ЗАЕС та готуємось до кожного, і ми дуже вдячні за будь-яку допомогу та зусилля в попередженні можливої катастрофи, – підкреслила голова обласної ради.
Під час розмови представники Greenpeace розповіли про місію, з якою вони навідалися до Запоріжжя разом з громадською організацією SaveDnipro – встановлення датчиків наземного радіаційного забруднення.
– Ми дійсно вражені, що під час війни українські органи влади, відповідні служби роблять усе, щоб захистити громадян, проводять відповідні заходи негайного реагування. Наші сенсори встановлені в Запоріжжі, Одесі, Южноукраїнську, Южному, Тарутиному та Умані і вони підтримують існуючий перелік заходів. На ЗАЕС встановлені сенсори, які не передають дані в реальному часі, як цього потребують люди. Встановлені нами датчики передають дані одразу для того, щоб і люди, і влада краще розуміли, що відбувається,- розповів Шон Берні.
Олена Жук відзначила надзвичайну важливість вчасного та об’єктивного інформування людей про можливі загрози та запевнила, що обласна влада усіляко підтримуватиме ініціативи закордонних партнерів.
– Датчики не можуть зупинити радіацію, але вони можуть надати надзвичайно важливу інформацію, яка може врятувати життя у випадку можливої навмисної ядерної катастрофи. Дослухаючись до голосу місцевих органів влади та політиків на півдні України, Greenpeace підтримує населення України. Працюючи пліч-о-пліч з місцевими органами влади та організаціями, ми зміцнюємо нашу здатність разом відстежувати ризики ядерної катастрофи та реагувати на них, – повідомив Ян Ванде Путте, фахівець з радіації Greenpeace в Україні.
Датчики передають дані про рівень радіації у реальному часі на онлайн-карту SaveEcoBot.
Відділ комунікацій Запорізької обласної ради