Португалія є дуже міцним середняком європейського волейболу.
У той час, коли «золоте покоління» українського волейболу здобувало свої перші успіхи (2017-2019 рр.), португальці були на непоганих позиціях, ідучи одразу за топами.
Так, піренейці виграли перший (домашній) Челенджер у 2018-му році, обігравши міцних Чехію та Кубу. Як результат, зіграли у Лізі націй-2019. Вилетіли одразу, здобувши 2 перемоги у 15 матчах (програли ключову гру «за життя» австралійцям) і більше туди не поверталися.
Після перерви на ковід, результати португальців дещо просіли, хоча нижче певного рівня вони не опускалися.
На чемпіонаті Європи 2021-го року вони грали в одній групі з українцями. Ми виграли у них у непростій боротьбі 3-2 (25:18, 25:23, 21:25, 24:26, 15:11). В результаті, ми тоді посіли 3 місце, а португальці вийшли в плей-оф із четвертого (обіграли бельгійців 3-2 і греків 3-1, і поступившись топовим Польщі та Сербії по 1-3).
В 1/8 фіналу програли фаворитам Нідерландам 2-3.
Як бачимо, жоден матч Португалія не програла всуху, боролася кругом.
У Золотій лізі-2022 програли перше місце в групі Туреччині (два програші 1-3, 0-3). Окрім цього двічі обіграли словаків 3-0 та 3-2.
На чемпіонат світу-2022 португальці не потрапили, не вистачило рейтингу (пам’ятаємо, що і у нас не вистачало, а потрапили в останній момент через бан країни-404).
У Золотій лізі цього року Португалії попалася дуже складна група: Туреччина, Румунія, Данія (всі учасники Євро-2023, троє в плей-оф). Знову вийти у плей-оф не вийшло, але цього разу були ближчими. Все вирішилося в лобовому матчі з турками, який піренейці програли. А так дві поразки туркам (2-3, 1-3), дві перемоги над румунами (3-0, 3-2), та обмін перемогами з датчанами (1-3, 3-1).
Якщо підсумувати, то результати не вражають. Але можна помітити тенденцію, що Португалію не можна скидати з рахунків, вони в кожному матчі добряче «кусаються».
А ще можна додати, що в португальців є певні успіхи у чоловічому клубному волейболі. Після того, як ЄКВ забрала з відбіркових раундів топів, Бенфіка двічі поспіль проходила важке сито кваліфікації і потрапляла в групову стадію Ліги чемпіонів. Особливих успіхів там, звичайно, не досягла, але саме потрапляння до когорти найкращих говорить про певний рівень. До речі, минулоріч на шляху до групи Бенфіка обіграла нідерландський Динамо Апельдорн та фінську Састамалу (їх також ще і за рік до того), з якими в першому раунді кваліфікації у жовтні грати нашому Прометею.
Гід по європейському клубному волейболу. Наші команди отримали перших суперників
Як виглядає Португалія на цьому Євро
Волею жеребу, Португалія потрапила в групу до своїх знайомих по цьогорічній Золотій лізі Туреччини та Румунії. Із топів їм додалася Франція, а із господарів Ізраїль (пощастило). Також були аутсайдери Греція.
Почали португальці із впевненого виграшу у румун 3-0. Далі прогнозовано програли французам 1-3 (взяли сет, вже добре). У третьому турі несподівано поступили грекам 2-3, чим значно ускладнили собі задачу виходу із групи. У матчі «за життя» обіграли ізраїльтян 3-0, а потім досить сенсаційно (не так як румуни французів, але все ж) обіграли турків 3-2. Як результат, посіли друге місце в групі, в якій спочатку їм відводилася боротьба за 3-5 місця.
Ще перед початком Євро прогнозувалася можлива зустріч України і Португалії в 1/8 фіналу. Щоправда, очікувалося 2 місце українців і 3 місце португальців у своїх групах, а вийшло дещо інакше. Але впевнений, що тренерські штаби заздалегідь пропрацьовували потенційних суперників, тож несподіванкою такий розвиток подій не став.
У плані моралі португальці мають мати перевагу, адже пройшли групову стадію впевнено (окрім матчу з греками). Натомість, українці настраждалися і стояли на межі провалу. Хоча обидві команди виграли останні два матчі і мають підходити до двобою у піднесеному настрої.
Португальців можна порівнювати і з іспанцями, з якими ми грали останній тур. Тим паче, перед Євро вони провели спаринг і переможцями вийшли якраз іспанці 3-0. Ми-то впевнено обіграли Іспанію, але вони, як і португальці, дуже нестабільні. Впевнені перемоги над Болгарією і Фінляндією показали, що то був непростий суперник. Просто проти нас не пішло (і добре), та і наш тренерський штаб непогано розібрав суперника.
Багато хто із глядачів залишився під враженням від перемоги Португалії над Туреччиною. І це справді було сильно. Але можна із впевненістю сказати, що це був найкращий матч піренейців на турнірі. Як буде з Україною – це ще питання. Але треба готуватися до таких португальців.
Щодо характеру суперника також незрозуміло. З одного боку, відігралися з турками з 1-2, знялися із декількох матч-болів. А з іншого, злилися слабеньким грекам, виграючи 2-0. Знову ж питання – яких ми побачимо португальців з Україною?
А що по складу? Є зірки?
Зірок класу Олега Плотницького у португальців немає. Але є лідери, які грають у хороших європейських клубах і можуть вирішувати долю матчів.
У першу чергу, це головна зірка Португалії догравальник Александре Феррейра (або, як люблять називатися піренейці, Алекс). Високий гравець зростом 202 см., який грає у міцному турецькому Фенербахче (призер чемпіонату Туреччини). Непоганий прийом, хороший удар, хороший блок. А ще, як виявилося, може зіграти на позиції діагонального. Ані в Золотій лізі, ані на Євро такого не траплялося, але з турками такий мув перевернув матч (можливо, це була домашня заготовка). Тренер вирішив перевести Алекса на цю позицію у 4 і 5 сетах, коли вже обидва діагональні провалилися, і це дало крутий результат. Може подати ейс. Найрезультативніший гравець своєї команди на турнірі (79 очок).
У парі з ним зазвичай грає Лоренцо Мартінс із французького Сент-Назера. Достойний гравець, який показує непогану статистику. Проблема Португалії полягає в тому, що ці догравальники рідко показують одночасно сильну гру, як це сталося в останньому матчі з Туреччиною. Але закладатися на таке не можна.
На підміну їм можуть вийти два Андре: Перейра та Маркес. Перший посильніше в атаці, а другий дає хороший прийом. З турками якраз вийшов Андре Маркес, коли Алекса перевели в діагональ. І дав 65% позитивного прийому і 60% ідеального (це високі показники).
Ідемо далі. Основним пасуючим є Міґель Таварес Родріґес. Він грає за польський Заверце, який дійшов до півфіналу польської Плюс ліги (а це рівень). Дуже небезпечний на подачі, рідко йде з майданчика без ейсу.
Хоча залізною його позицію я б не назвав. Так, Міґель основний, але його часто підміняє Тіаґо да Сілва Віолас (і не тільки на заміну повної діагоналі). На Євро він зіграв два повних матчі (проти Франції та Ізраїлю) і починав з Туреччиною. Але враховуючи останній матч, гадаю проти нас стартовим буде все-таки Міґель.
Основним діагональним є Хосе Педро Пінто. Він часом може видати найкращу статистику в команді, але є нестабільним. Тому часто на заміну йому (зазвичай у парі з пасуючим Тіаґо) виходить Бруно Кунья.
Центральні блокуючі незмінні. Це Міґель Сінфроніо та Філіп Цвєтічанін. Останній (сербське коріння) грає у чемпіонаті Румунії і є одним з кращих на своїй позиції.
Ліберо із Бенфіки Іво Касас.
Підсумок
Україні варто максимально серйозно налаштовуватися на Португалію. Це дуже міцна команда, в якій є лідери, які можуть вирішувати долю матчів.
Якщо ми зможемо показати свою найкращу гру, то будемо фаворитами на перемогу. Хоча тиск на наших хлопців буде сильним. Поки що ми змогли лише врятуватися від провалу. Але для оцінки хоча б "добре", зобов'язані вигравали в 1/8.
Великі сподівання, що остаточно відновиться Василь Тупчій.
Якось треба інтеґрувати в гру Владислава Щурова. Його одне очко в матчі з іспанцями і всього одна спроба атака – це дуже слабо. Я розумію, що кількість (та і якість) атак залежить від рішень пасуючого (чи вказівки тренера), але все ж. Тим паче, на фоні хорошої гри в останньому матчі іншого центрального блокуючого Юрія Семенюка. Владислав ще дуже молодий, і часто помиляється у виборі позиції на блоці. Досвід Дмитра Терьоменка дуже знадобився б, але треба виходити із нинішньої ситуації.
Дуже сподіваюся, що Юрій Синиця рівно проведе матч. Без Віталія Щиткова тасувати пасуючих особливої можливості немає. Сподобалося в останньому матчі, що намагався чимало грати пайп (чого раніше так не вистачало), але не сподобалася його якість.
Ну і велика надія на нашого капітана. Олег Плотницький має робити різницю в матчах із такими суперниками.
Словом, Португалія нам по зубам. Як і ми їм, у нинішньому стані. Чи зможемо їх обіграти, дізнаємося вже незабаром.
Особисто я розцінюю шанси близько до рівних. Букмекери ж бачать невеликим фаворитом збірну України (1,54 на нас проти 2,49 на португальців. Починали із більш близьких 1,78 – 1,97).
Як виявиться на ділі, вже скоро дізнаємося. Варна, 1/8 фіналу чемпіонату Європи з волейболу 2023, Україна-Португалія, 9 вересня (субота), 20:30.
Вболіваємо за наших хлопців!
P.S. Дякую за допомогу у підготовці матеріалу користувачу vova79. Волейбольне братерство в дії)