Фото ЗМІСТу
0 Анастасія Добряк04 грудня 2023, 09:12
4 грудня завершилося голосування за нову назву однієї з найбільших вул. Пушкіна у Полтаві. Більшість учасників вирішили, що вона матиме назву на честь полеглого на фронті кавалера ордену «За мужність», полтавця Юліана Матвійчука.
Про те, що пам’яті Юліана Матвійчука назвуть вулицю, відомо з результатів голосування у межах платформи електронної демократії EDEM. Для цієї вулиці пропонували понад 30 різних варіантів, але на прохання дружин полеглих захисників робоча група зупинилася на двох. Полтавці могли проголосувати за один з них.
Результати громадських обговорень:
Юліан Матвійчук: ким він був для Полтави та України
Юліан Матвійчук – керівник фракції ВО «Свобода» у Полтавській міській раді протягом двох каденцій. Як політик, зробив великий внесок у розвиток Полтави та відновлення її української сутності. Як історик-практик, педагог та націоналіст, зробив величезний внесок у виховання молоді Полтавщини.
Воїн боронив незалежність України у 2013, 2014 та 2015 роках, а з початком великої війни Юліана Матвійчука мобілізували вдруге. Він служив у лавах 116-ої окремої бригади територіальної оборони. 15 травня військовослужбовець дістав тяжке поранення у бою під Георгіївкою, що на Донеччині, а 21 травня чоловік помер у лікарні Дніпра.
Фото з особистого архіву воїна
Бойовий шлях воїна з 2022 року:
- 24 лютого 2022 року досвідчений воїн Юліан Матвійчук став на захист держави;
- у лютому 2022 року гранатометник Юліан Матвійчук одним з перших бійців батальйону вирушив виконувати завдання на кордон Сумської та Полтавської областей, де ворог колонами проривався на територію рідної області. Був звичайним солдатом, але досвідченим бійцем, тому брав на себе відповідальність у організації та побудові оборонних укріплень;
- упродовж травня-серпня 2022 року виконує позаштатні обов’язки інструктора-гранатометника у своєму батальйоні: через його фахові навчання проходить кожен майбутній гранатометник;
- у липні 2022 року стає співініціатором створення зведеного підрозділу аеророзвідки в батальйоні;
- у вересні-листопаді 2022 року на Харківщині виконує бойові завдання з прикриття державного кордону. У районі кордону виконує задачі з розвідки та коригування. Для найефективнішого виконання завдань разом з групою віртуозно працює в сірій зоні;
- у грудні 2022 року як аеророзвідник виконує бойові завдання на кордоні Сумщини;
- у січні 2023 виконує бойові завдання в районі Соледару. Не лише коригує роботу артилерії, а й самі бої, оскільки в щільному протистоянні стає очима батальйону, бачить місця дислокації та рух ворога. Орієнтуючись на ці дані, командири ухвалюють рішення про подальші дії підрозділів. Це стає можливим завдяки високопрофесійній аеророзвідницькій роботі Юліана, його безстрашній роботі під щільним вогнем ворожої артилерії;
- з лютого 2023 він у складі батальйону починає працювати в районі Мар’їнки. Юліан стає очима підрозділів 79 ОДШБ та 95 ОДШБ. Командири високо цінують таку роботу, адже Юліан може обійти ворожі РЕБи та залетіти на десять кілометрів вглиб окупованої території навіть на маленькому Мавіку. Виявляє навіть замаскований міномет чи добре прихований танк. Філігранно працює зі скидами. Знищує живу силу противника та його вогневі потужності там, де інші засоби неможливо або неефективно застосовувати.
Юліана Матвійчука посмертно нагородили орденом «За мужність».
- Другим варіантом, за який голосували полтавці, було перейменування на честь Героя України, полтавця Віталія Грицаєнка. Він набрав 1 тис. 392 голоси полтавців у межах голосування.
Воїн Віталій Грицаєнко
Віталій Грицаєнко став добровольцем у 2014 році й дослужився від солдата до заступника командира полку «Азов», мав звання старшого лейтенанта. Він називав себе «Гоголем», бо часто бував у театрі в Полтаві, виріс там. Раніше мав позивний «Козак», але в «Азові» загинув хлопець з таким же, тому Віталій вирішив не випробовувати долю.
З 24 лютого воїн боронив з побратимами Маріуполь. 27 лютого група чоловіка відбила 4 спроби висадки морського десанту ворога, а 1 березня підрозділ «Гоголя» розбив ворожу колону.
Герой України Віталій Грицаєнко
15 березня азовці успішно заблокували пересування ворога. Особисто Віталій Грицаєнко знищив 2 «Тигра» ворога. 19 березня група воїна здійснила успішний рейд у тил противника і знищила ворожий командний полк, тиловий склад і склад з боєприпасами, танк, 3 БТРи та близько взводу живої сили ворога. 19 березня «Гоголь» загинув від поранень.
Він мав 6 нагород:
- медаль «Захисника Маріуполя» у 2015 році;
- відзнаку за участь в АТО від Президента України у 2016 році;
- відомчу-заохочувальну відзнаку МВС України з нагрудним знаком за службу у 2017 році;
- медаллю «За військову службу Україні» у 2017 році;
- нагороджений вогнепальною зброєю, пістолетом «Форт-17» у 2019 році;
- посмертно нагороджений Званням Герой України у 2022 році.
На фасаді полтавської школи № 20 імені Бориса Серги полеглому в Маріуполі Герою України Віталію Грицаєнкові встановили меморіальну дошку.