Із січня 2025 року на водіїв чекають масштабні зміни у страховому полісі. Згідно із новим Законом, що був розроблений за участю Національного банку, “автоцивілка” буде наближена до європейських правил. А отже, водіям варто підготуватися до значного підвищення цін на страхування. Детальніше про нову систему розповів директор Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ НБУ Сергій Савчук, передає “Дніпро Оперативний”.
Основні зміни, які передбачає новий Закон про “автоцивілку”
По-перше, Закон надає свободу страховикам стосовно визначення цін на послугу, у зв’язку із цим очікується значне підвищення вартості “автоцивілки”. Водночас, підвищення вартості поліса враховуватиме історію керування транспортним засобом та стосуватиметься винуватців ДТП. Варто зауважити, що дане нововведення не стосуватиметься пільгових категорій, а отже для них оформлення поліса буде коштувати 50% від повної вартості.
Як зауважив Сергій Савчук, потенційне здорожчання автоцивілки виправдане, “адже стосуватимуться кожного з етапів життя “автоцивілки”: від купівлі поліса до врегулювання збитків внаслідок ДТП і здійснення виплати”.
По-друге, новий Закон сприятиме утворенню “цивілізованого продажу” страхового полісу. Зокрема за рахунок того, що договори більше не будуть укладатися в паперовій формі. На зміну папірцям прийдуть документи, які будуть зберігатися у єдиній централізованій базі даних.
Окрім цього, нова система має припинити недобросовісні практики на ринку, зміцнити його та підвищити рівень довіри споживачів. Задля цього кожен страховий посередник із січня 2025 року повинен буде обов’язково авторизуватися з боку Національного банку, а також зареєструватися в публічному Реєстрі страхових посередників.
Також, згідно з нових вимог, страховики повинні будуть надавати безкоштовну індивідуальну консультацію клієнтам стосовно умов страхових продуктів, страховика та страхового посередника.
Реєстрація страхових посередників: що потрібно знати
Документи для реєстрації подаватиме до Національного банку страхова компанія. Потім перевірятиметься інформація про відповідність посередника вимогам законодавства, зокрема:
- повна цивільна дієздатність;
- підтвердження необхідного рівня знань;
- бездоганна ділова репутація.
Далі на офіційних інтернет-порталах НБУ буде публікуватися перелік авторизованих страхових посередиків. До них додаватимуть і тих, хто не підходить вимогам або навіть був виключений з Реєстру страхових посередників через порушення законодавства.
Врегулювання збитків внаслідок ДТП
У разі ДТП шкода автомобілю буде знаходитися під прямим врегулюванням. Потерпілий звертається за страховою виплатою до свого страховика. Останній, у свою чергу, приймає заяву про страхову виплату разом із письмовим повідомленням про те, що страховик винуватця ДТП не отримував відповідну заяву. Далі, якщо немає встановлених законом підстав для відмови, страховик має переглянути та здійснити виплату. Основні підстави, за яких клієнту можуть відмовити у страховій виплаті:
- клієнт винуватий в ДТП;
- транспортний засіб отримав збитки внаслідок інших обставин;
- розмір страхової суми перевищено (в такому випадку виплата здійснюватиметься у межах страхової суми).
Ухвалення рішення про надання страхової виплати клієнту має відбутися не пізніше, ніж через 60 днів – таку зміну також передбачає новий Закон. Термін може бути подовжений лише у разі потреби визначення причин, обставин або наслідків ДТП. У такому випадку дається не більше, ніж 90 днів.
Відшкодування збитків внаслідок ДТП
Згідно положень нового Закону про “автоцивілку”, максимальний розмір страхового відкшодування буде поступово підвищуватися. Наприклад, з січня 2025 року:
- за шкоду життю та здоров’ю — з 320 тис. грн до 500 тис. грн;
- за шкоду майну — з 160 тис. грн. до 250 тис. грн;
А з січня 2026 року, але після закінчення воєнного стану:
- за шкоду життю та здоров’ю — до 1 млн грн;
- за шкоду майну — до 2 млн грн;
До цього ж відбудуться такі зміни, які допоможуть максимально покрити збитки постраждалих внаслідок ДТП:
- страхове відшкодування має привести транспортний засіб до стану, у якому він був до ДТП;
- основна виплата буде здійснюватися на СТО, яке буде робити ремонт авто;
- потерпілий матиме право самостійно обрати СТО із трьох, які запропонував страховик;
- потерпілий матиме право запропонувати своє СТО;
- потерпілий матиме право отримати страхову виплату на свій рахунок;
- буде скасовано обмеження максимальної суми страхового відшкодування.
Таким чином, новий Закону про “автоцивілку” розрахований на наданні додаткових прав власникам авто, а також на врегулюванні страхової системи. Ще раз зазначимо, що набуде чинності від з 1 січня 2025 року.
Нагадаємо, раніше ми писали про ключові зміни в міжнародному страхуванні “Зелена картка” у 2025 році.